Eğitim Sistemimiz ve Özel Ders

Aydan A.

24 Haziran 2019

Eğitim

Eğitim Sistemimiz ve Özel Ders

Günümüz eğitim sisteminde çocuklarla beraber ebeveynlerin de en çok hissettiği duygulardan biri rekabet! Önceleri üniversiteye hazırlık yıllarında hissedilmeye başlayan ve gençler üzerinde baskı ve strese neden olan bu duyguyu günümüz çocukları henüz ilkokul sıralarında, 8-9 yaşlarında hissetmeye başlıyorlar. Bildiğiniz gibi sınav sistemlerinde yapılan köklü değişikliklerle beraber öğrencinin sıradan bir sınavdan aldığı puan bile onun ilk olarak hangi lisede okuyacağını ve devamında üniversitede hangi okulun sıralarında oturacağını etkiliyor. Peki bu kadar erken yaşta hissedilmeye başlayan ve çocuğun hem psikolojisini hem de yeni yeni oluşan karakterini etkileyen rekabet duygusuyla nasıl başa çıkabiliriz? Hepimizin de tahmin edebileceği gibi burada en önemli nokta çocuğun kendine olan güvenini zinde tutmak olacak. Öğrencinin ders konularında kendisini eksik hissettiği veya daha iyi olmak istediği alanlarda destek almak en sağlıklı yollardan biri olacaktır. Hangimiz sırf dersi anlamadığımız için o dersten nefret etmedik ve ödevlerini yapmamak için direnmedik? Hangi öğrencinin dersi tam kavrayamadığını öğretmenin anlamasını beklerken kalabalık sınıflarda bazen öğretmen bile hangi öğrencinin geride kaldığını, konuyu tam kavrayamadığını takip etmekte zorlanıyor. Bu noktada dışarıdan bir destek alarak öğrencinin kendini eksik hissettiği dersteki başarısı tekrar sağlanabilir, farklı bir öğretmenden özel ders alarak bu alandaki eksiklik kapatılabilir. Bu sayede öğrenci tekrar dersten keyif almaya başlar ve tabiki başarı beraberinde gelir!


Eskiden insanlar özel ders alan bir öğrencinin derslerinde geri kaldığını, anlayamadığı için desteğe ihtiyacı olduğunu hatta zekasında bir sorun olduğunu bile düşünüyorlardı. Fakat rekabet ortamıyla her şey değişti, artık veliler sadece çocukları bir derste geri kaldığı için değil, bir sonraki döneme başladığında çocuklarının kendini hazır hissetmesi ve zorlanmaması için bir özel ders hocası ile önceden çalışmayı tercih ediyor. Hatta ilkokula başlamadan okuma-yazmayı söken ve hazır bir şekilde döneme başlayan çocukların sayısı giderek artıyor bu sayede okul açıldıktan sonra geriye sadece pratik yapmak ve okuma hızını arttırmak kalıyor. Ara sınıflardaki öğrenciler için ise; bildiğiniz gibi artık derslerden alınan notlar mezuniyet ortalamasını etkiliyor, öğrenci ders sınavından ne kadar yüksek puan alırsa o kadar yüksek ortalamaya sahip olacak ve o kadar iyi bir okulda eğitim alabilecek. Bu durumu şansa bırakmamak için okuldaki eğitimin yanısıra alanında profesyonel bir eğitmenle çalışmak öğrencinin hem test stratejisini geliştirmesini sağlıyor hem de eksik olduğu alanlara nokta atışı yaparak eksiklerini etkili bir şekilde kapatmasını sağlıyor. Örnekle açıklamak gerekirse; test sınavlarında uzun Türkçe paragraflarında anlatılmak isteneni hızlıca bulup, doğru şıkkı işaretlemek için Türkçe özel dersi alanların; uzun fizik formüllerini ezberlemek yerine mantığını kavrayarak bunu test çözme stratejisiyle birleştirenlerin ve bunu profesyonel bir Fizik özel ders eğitmeniyle yapanların başarısı istatistiksel olarak artıyor. Yani anlayacağınız gibi, artık sadece bilmek için değil; daha önce ve daha hızlı bilmek için öğrenciler rekabet ediyor.


2018 yılının Temmuz ayında yapılan üniversiteye geçiş, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nda öğrenciler Matematik alanında 40 sorudan 3.92’sini, Türkçe alanında ise 24 sorudan 4.74’ünü doğru yaptı. Buradan hepimizin çok yapabileceği en büyük çıkarım, eğitim sisteminde bir problem var. Öğrenciler okulda bir şeyleri yanlış yollarla öğrenmeye çalışıyor, ezberlemeye çalışıyorlar. Çünkü şimdiye kadar okul sınavlarından önce branş öğretmenlerinin anlattıklarını ezberleyip sınava girdiklerinde gayet iyi notlar aldılar. Fakat kaçırdıkları bir nokta var, üniversite sınavı branş sınavı değil. Bununla beraber okuldaki eğitim bu tarz sınavlarda yetersiz kalıyor. Veliler de bu durumun farkında olacak ki, 2017- 2018 eğitim öğretim yılında özel ders almak isteyenlerin sayısı bir önceki yıla göre %61 artmış bulunmakta. Ve özel ders almak isteyenler arasında %76 gibi yüksek bir oranla Matematik özel dersi yer alıyor. Bu duruma iyi yanından bakmak gerekirse; eğer çocuğunuzun bunu farketmesini sağlayıp, çoğu öğrencinin neredeyse sıfır çektiği derste başarılı olmasını sağlarsanız hepsinin içinden sivrilerek derece yapması kaçınılmaz. Bunun için yapılabilecek temel şeylerden biri, istatistiklerini de paylaştığım gibi gençleri en çok zorlayan derslerden biri olan matematikten özel ders almak ve öğrencinin tüm sınav ve test stratejisini bilerek, kendine güvenerek, bu derste rakipleri arasında ciddi başarı sağlamasını sağlamak. Devamında yapmanız gereken tek şey, adını dünya çapında duyurmuş üniversitelerden birine çocuğunuzu alıp kayıt yaptırmaya gitmek olacak.


Ders başarısının bir de daha kişisel olan bir tarafı var. Bu tarafta çocuğunuz tüm vaktini ders çalışarak geçirse de, okulda derslerinde devamlılık sağlasa da, tüm ödevlerini yapsa da gözle görülür bir başarıyı bir türlü sağlayamıyor. İşte bu noktada bir desteğe kesinlikle ihtiyacınız var çünkü okulun yeterli gelmediği ve öğrenciyi gerçekten zorlayan durumlardan biri olan disleksiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Belki bazılarınız daha önce duymuşsunuzdur, ilk kez duyanlar için kısaca açıklayayım; disleksi öğrencinin veya bireyin okuma- yazma ve bazen konuşmasını da etkileyen bir öğrenme bozukluğudur. Kesinlikle bir hastalık olmadığının da altını çizeyim. Kişinin zekasında hiçbir sorun yokken dikkat toplamada sorun yaşaması ve bununla beraber gelen öğrenme sorunu günümüz öğrencilerinde oldukça yaygın. Bu sorunu yaşayanlar doğal olarak sınavlarından iyi notlar alamıyor, kendilerini yetersiz hissediyor ve ciddi özgüven problemi yaşıyor. Eğer sizin de çocuğunuz bu sorunu yaşıyorsa bilin yalnız değil ve henüz küçük bir çocuk için çok zorlayıcı bir süreçten geçiyor. Yapabileceğiniz şeylerin en başında bu durumun bir hastalık olmadığını kabul edip, çocuğunuzun da bunun farkında olmasını sağlamak var. Bu tarz öğrenme bozukluğu yaşayan çocukların farklı tekniklerle eğitim alması gerekir. Maalesef okulun yetersiz kaldığı noktada, bu alanda eğitimler almış bir öğretmenden destek almanız çok önemli. Bir yandan çocuğunuz bu sorunla başa etmeye çalışırken diğer yandan derslerinden geri kalması onu oldukça umutsuzluğa sürükleyecek ve kendine olan güvenini kaybetmesine neden olacaktır. Disleksinin yaygın olarak gözlemlenmesiyle beraber bu alanda eğitimler alan, ilgi alanı bu sorunla başa çıkmaya çalışan öğrenciler olan öğretmenlerin sayısı da giderek artıyor. Siz de bu alanda uzmanlaşmış bir öğretmenden özel ders alarak bu süreci çok daha kolay, çocuğunuzun minimum derecede etkileneceği şekilde sonuçlandırabilirsiniz.


Tüm bunların dışında, sadece kendini geliştirmek veya özgeçmişini zenginleştirmek için özel ders alanların sayısı oldukça fazla. 60’larında olan, daha önce İngilizce eğitim almadığı için günümüz dünyasında bunun eksikliğini yaşayan biri birkaç saatlik İngilizce özel ders ile temel İngilizce’yi öğreniyor veya ailesiyle gideceği Paris tatili öncesi temel cümleleri öğrenmek için Fransızca özel ders alarak daha keyifli bir tatil geçiriyor. Teknolojiyle beraber ihtiyaçlarınıza ulaşmak artık kesinlikle çok kolay. Web tasarım alanında alacağınız birkaç saatlik özel ders sayesinde kendi web sitenizi kurabilir, çok sıkıldığınız 9-6 işinizden kurtularak kendi işinizi kurabilirsiniz. İnanın bunun için ödediğiniz özel ders ücreti çok kısa sürede kendini amorti edecek. Yıllar önce bir hevesle aldığınız fakat kısa sürede sıkılıp bir dolaba kaldırdığınız kemanınızı artık oradan çıkarmak isterseniz yapacağınız şey çok basit; haftada birkaç kez evinize gelen bir keman öğretmeni ile çalışarak gerçek bir hobiye sahip olabilirsiniz. Son zamanlarda bir diğer popüler özel ders alanı ise diksiyon. Ülkemizin aldığı yoğun göç nedeniyle etrafta tahmin ettiğinizden çok daha fazla Türkçe konuşmayı öğrenmeye çalışan insan var. Dünya’daki en zor diller arasında 18.olan Türkçe’yi doğru konuşmak isteyenlerin ilk tercihi ise diksiyon dersi oluyor.


Özel ders piyasasının bir de arz kısmı var, yukarıda bahsettiğimiz özel ders alan öğrenci oranı aynı zamanda özel ders veren eğitmen oranını da gösteriyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu şekilde para kazanan milyonlarca insan var. Mutlaka iyi olduğunuz, kendinizi geliştirdiğiniz, yakın çevrenizin her sıkıştığında size danıştığı bir alan vardır. Belki Microsoft Office programlarını çok iyi kullanıyorsunuzdur, Excel’de bilmediğiniz formül yoktur ve saatlerce sürecek düzenlemeleri tek formülle hallediyorsunuzdur, uzun yıllar yurtdışında yaşadığınız için anadiliniz gibi İngilizce biliyorsunuzdur, resim konusunda çok yeteneklisinizdir ve çok güzel yağlı boya tablolar yapıyorsunuzdur. Hatta ilkyardım konusunda tecrübeleriniz vardır ve bu tecrübelerinizi daha çok insanla paylaşmak, bu sekilde gelir elde etmek istiyorsunuzdur. Özel ders vererek para kazanabileceğiniz tahmin ettiğinizden çok daha fazla alan var. Gelişen dünya ve değişen Türkiye ile birlikte insan ihtiyaçları artıyor ve “kalifiye insan” tanımı sürekli değişiyor. Bundan 20 yıl önce kodlama diye bir alan yokken, günümüz ilk okullarında çocuklarımız kodlama eğitimi alıyor. Muhakkak bilginize ve tecrübenize güvendiğiniz bir alan vardır ve bu birikim sizin için bir gelir kaynağı olabilir. Mesela sadece keyifsiz olduğunuz için işe gitmek istemediğiniz mutlaka olmuştur. Fakat binbir bahane bularak iş yerinden izin alma fikri bile gerilmenize yetiyordur. İşte kendinizi keşfederek tam olarak bundan kurtulabilirsiniz. Kendi işinizin patronusunuz ama daha az stres ve daha çok özgürlükle! Öğrencilerinize sadece evinizde ders verebilir, tamamen monotonlaşan 9-6 düzeninden kurtularak gününüzü kendiniz planlayabilirsiniz. Hepimiz için bir işkence olan her gün yaşadığımız saatlerce süren trafik kabusundan da bu sayede kurtulabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde özel ders konusunda daha geniş bir hedef kitleniz olsa da, online olarak bile ders verebileceğiniz alanlar mevcut. Tek yapmanız gereken en iyi olduğunuz tarafınızı bulmak ve teknolojiyi de yanınıza alarak size ihtiyaç duyan birini bulmak için özel ders ilanı vermek.


Akıllara gelen soruları da cevaplayalım; Nasıl, nereden buluruz başarılı, işinin ehli bir özel ders öğretmeni? Ne kadardır özel ders ücretleri? Tahmin edeceğiniz gibi özel ders piyasası büyük bir pazar alanına sahip. Bu yüzden en dikkat etmeniz gereken nokta gerçekten işini iyi yapan, iyi bir eğitmen bulup onunla bir yol belirlemeniz. Paranızı ve emeğinizi boşa harcayıp, hayal kırıklığına uğramamanız için güvenilir bir referans aracılığı ile bu işe başlarsanız çok daha fazla verim alacağınız konusunda şüpheniz olmasın. “Bilgili olduğum alanda özel ders arayanları nasıl bulabilirim? Bu işe nereden başlamam gerekiyor?” diye sorarsanız, yine arkamıza teknolojiyi alıyor ve oturduğumuz yerden bu konuda en büyük yardımcınız özel ders verenler ile özel ders arayanları bir araya getiren ve birçok alanda, birçok profesyonel tarafından verilen özel ders ilanlarını inceleme şansı bulacağınız bir özel ders sitesi var. 13 yıllık tecrübelerini de dikkate alırsak, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağı konusunda şüpheniz olmasın. Bunca yıldır bilinen bir adres olması sayesinde ders verenler açısından da ilanlarını paylaşıp en uygun öğrenciyle buluşacağı en kolay, güvenilir ve hızlı platform. Aradığınız kriterlere uygun, tüm detayları inceleyip karar vermenizi kolaylaştıracak, özel ders ilanları konusunda oldukça geniş tercih seçeceğine sahip www.ozeldersverenler.net sitesini incelemenizi tavsiye ederim.

0 Üye ve 167 Ziyaretçi; Toplam 167 kişi online

© 2005 - 2024 ozeldersverenler.net - PERSEFON Ltd.